ליווי קשישים - מתי הוא נחוץ?

כל אחד רוצה לזכות לחיות עד 120, אולם רק מי שמגיע לגיל הזהב מתחיל לחשוב על 'איך להזדקן בכבוד', זהו משפט ששגור בפי כל מי שהגיע לגיל 60. אנשים צעירים מבינים את המשפט אולם קשישים מפנימים אותו. ליווי קשישים הוא אחד מהשירותים שכל קשיש היה רוצה לעצמו וזאת לאור העובדה שהראייה לקויה, יש סכנה למעידה פתאומית בשל חוסר שיווי משקל, תחושת בדידות ועוד סיבות שונות.
 

מה כולל שירות ליווי קשישים?
שירות זה מציע תמיכה ועזרה בפעולות שגרתיות שמבצע הקשיש מידי יום, לרבות הליכה לסידורים מחוץ לבית. ליווי קשישים כולל ברובו ליווי של הקשיש למוסדות ציבוריים כמו בנק, קופת חולים, בתי מרקחת, מכולת, משרדים שונים וכל מקום אליו צריך להגיע הקשיש מחוץ לביתו. לעיתים כולל שירות ליווי קשישים עזרה גם במטלות השונות בבית הקשיש, או במקום בו הוא מתגורר לרבות בית אבות או דיור מוגן. ישנם קשישים סיעודיים שאין ביכולתם לתפקד לבדם ותלויים במישהו אחר שיבצע מטלות שונות כגון: בישול, ניקיון, נטילת תרופות, קניות ועוד.
 

מי רשאי לשירות?
ליווי קשישים הנו שירות שמומלץ לכל קשיש, אולם לא כולם יכולים לשאת בהוצאה הכספית ולא כולם זכאים לקבלת השירות ללא עלות מהביטוח הלאומי. שירות זה מצריך העסקת מלווה בחצי משרה או במשרה מלאה וכרוך בתשלום משכורת ותנאים סוציאליים נלווים על פי חוק במדינת ישראל. ישנם קשישים אשר מוגדרים בביטוח הלאומי, בדרגות סיעוד שונות וחלקם אף זכאים למימון של ליווי קשישים מלא, או חלקי על פי מצבם. אלו שאינם זכאים לשירות ובכל זאת מעוניינים בליווי צמוד, עוברים לגור בדיור מוגן, או בבית אבות ומקבלים ליווי כחלק מהשירות במקום.

 

לייעוץ והכוונה על ידי עובדות סוציאליות השאירו פרטים