בית אבות או דיור מוגן? עם מרכז אורים מקבלים החלטה בחמישה שלבים

השלב בו הורה או הורים נזקקים לעזרה בהתנהלותם היומיומית ובסיוע טיפולי, סיעודי או תפקודי הוא כמעט בלתי נמנע בגילאים מתקדמים. בלתי נמנע –כן. אבל קל? –ממש לא! השלב בו הורה או קרוב משפחה הופך מעצמאי לתלוי באחרים, לעיתים בפעולות הכי בסיסיות ואינטימיות, הוא מצב קשה מאוד לבני המשפחה המקיפים אותו אך קשה שבעתיים לקשיש עצמו. איך מגבשים החלטה לגבי הדיור המיטיב עבור הקשיש- בית אבות? דיור מוגן? או אולי מטפל סיעודי זר בבית?
ואיך מוציאים את ההחלטה אל הפועל?
שלב 1 – יוצרים קשר עם חברת אורים
חברת אורים היא מהחברות המובילות והוותיקות בישראל למציאת פתרונות דיור לקשישים. 40,000 משפחות נעזרו בשירותנו במציאת דיור תומך, מסייע ומוגן. אנחנו במרכז אורים נסייע לך למצוא את סוג הדיור המיטיב ביותר עבור הורייך. הייעוץ ניתן חינם וללא תשלום וההכוונה היא אישית ונעשית באופן פרטני מול כל משפחה ובהתאמה מלאה לצרכיה.  
ניתן ליצור אתנו קשר בטלפון: 03-720-7447 או דרך דף צור קשר

שלב 2 - מיפוי הצרכים, הרצונות והאמצעים של הקשיש ובני משפחתו 
בפגישה אישית שנערוך אתכם, נמפה את הצרכים הרצונות והאמצעים הכספיים העומדים בפניכם. מצבו הבריאותי של הקשיש והעזרה לה הוא זקוק הם קריטיים מבחינת קבלת ההחלטות אך לא פחות חשובים מאלו הם רצונו של הקשיש והאפשרויות הכלכליות העומדות לרשותו. 

החלק הקשה בתהליך הוא הגעה להסכמה על הפתרון הנכון עבור הקשיש. הפער בין התפקוד המנטאלי לתפקוד הפיזי גורם לקשישים רבים, מצד אחד- לכעס, לתסכול ואפילו לדיכאון ומצד שני- לרצון להמשיך את המצב כמו שהוא, כשהרבה פעמים "מצב כמו שהוא" פירושו עזרה מהילדים ו/או מבני המשפחה האחרים. קבלת המצב הקיים קל להם בהרבה מכל מצב אחר שטומן בתוכו אי וודאות ומפחיד עוד יותר. על רקע מצבים מורכבים אלו, מתגלות לא פעם מחלוקות בין הקשישים לבין בני המשפחה האחרים. 

על מנת להגיע להסכמה בנושא, יש להתחשב, בראש וראשונה במצבו הבריאותי של הקשיש ובעזרה לה הוא זקוק אך לא פחות חשוב מכך - ברצונו של הקשיש. אחת ההתמחויות של אורים היא שירותי ייעוץ לקשיש. במסגרת הייעוץ, נבדקים 1. מצבו של הקשיש – פיזית וקוגניטיבית 2. רצונם וצרכיהם של הקשיש ושל בני משפחתו 3. התקציב העומד לרשותם.  אנחנו באורים רואים חשיבות עליונה להסכמה הדדית לגבי הפתרון, מבלי לכפות דבר, לא על הקשיש ולא על בני משפחתו.

שלב 3- פתרונות טיפוליים לקשיש- הצגת כל אפשרויות
הפתרונות האפשריים רבים ומגוונים והם פונקציה של מצבו הבריאותי של הקשיש וצרכיו.  לעיתים ההמלצה הטובה ביותר עבור הקשיש תהיה לקחת מטפל זר לביתו ולשמור על אורח חייו הקודם ככל האפשר אך לעיתים נמצא שהפתרון הטוב ביותר הוא מעבר לדיור מוגן או מעבר לבית אבות. הדיור המוגן מיועד לקשישים המתפקדים באופן מלא ועצמאי אך מעוניינים בפעילות חברתית ובסיוע במקרה הצורך. בתי האבות מתחלקים לכמה סוגים- החל מבתי אבות סיעודיים מלאים ועד בתי אבות הדומים לדיור מוגן ומיועדים לאנשים פעילים  שזקוקים לסיוע, לעזרה או לטיפול תומך. 
 
שלב 4- סיור במקומות הרלוונטיים
אחרי שתקבלו את כל המידע לגבי הפתרונות הטיפוליים, נצא לסיורים מקדימים במקומות עצמם. במהלך הסיור תוכלו להתרשם מהמקום, מהצוות, מהדיירים, מהחדרים ומשירותי המקום ולקבל החלטה לגבי המקום האופטימאלי עבורכם.  

שלב 5 - נספח לפתרונות טיפוליים לקשיש- ייעוץ בנושאים כספיים
עכשיו כשהדיור המיטיב עבור יקירכם ברורה לכם ויש הסכמה לגביה, ייתכן ותחוו קושי להעריך את האפשרות שלכם למימון ההוצאות הכרוכות במעבר. אנו בחברת אורים נותנים שירות מלא בנושא פתרונות טיפוליים לקשישים, אך מספקים כשירות נילווה גם ייעוץ בנושאים כספיים ומסייעים לכל משפחה למצות את כל הזכויות העומדות לרשותה מצד הרשויות השונות. אם גם הוריכם, או אתם, הגעתם לשלב בו אתם נדרשים להחליט לגבי המשך חייכם, אנחנו הכתובת.

לייעוץ והכוונה על ידי עובדות סוציאליות השאירו פרטים