טיפים לבחירה חכמה של בתי אבות במרכז

מכנים אותו "גיל הזהב", אבל אם יש לך יש הורה קשיש שחצה את גיל 70, 80 או 90 אף אחד לא יוכל למכור לך סיפורים שהכול נוצץ בגיל הזה,
בטח לא זהב. ההזדקנות היא סוג של "עסקת חבילה". אריכות ימים שמגיעה עם שינויים רבים לא פשוטים- פיזיים, נפשיים, רגשיים ומנטאליים. 

עד לפני כמה עשרות שנים, רוב הקשישים טופלו על ידי בני משפחתם.
היום, עם תהליכי המודרניזציה והגלובליזציה, החיים כבר מזמן יצאו מדלת אמות וקשישים רבים מעדיפים לעבור לגור בבית אבות בו הם יקבלו את הטיפול הטוב ביותר עבורם ולהוריד מילדיהם את נטל הטיפול בהם והדאגה לשלומם 24/7. במקרה כזה נולד נטל משני לקבלת ההחלטה– הוא נטל החיפוש, שנופל על הילדים או על קרובים אחרים כשאין ילדים. חיפוש שמצריך זמן, סבלנות ואנרגיה ולא פעם הופך להיות מתיש ומייגע.
אבל כשמחפשים בתי אבות במרכז, דווקא אז, החיפוש נעשה יותר נוח. כמות ההיצע של בתי אבות הקיימים במרכז הולכת וגדלה משנה לשנה. גוש דן בפרט והמרכז בכלל מציע שפע של מוסדות ראויים לעצמאיים, לסיעודיים, לתשושי נפש ואפילו לזקוקים למחלקה תומכת. השאלה הגדולה היא: איך בוחרים? 

התאמה בין בית אבות לצרכים הפיזיים של הקשיש
פתח תקווה, בני ברק, תל אביב או בת ים. שפע ההיצע מביא עמו גם שפע של התלבטויות. הדבר החשוב ביותר כדי לבצע את ההתאמה הטובה בין בית האבות לבין הקשיש היא למצוא בית אבות שנותן מענה אופטימאלי לצרכים הפיזיים שלו. דאגו להצטייד מראש בדוח תפקוד (ממולא על ידי אחות קופת חולים) וסיכום רפואי (שמוציא רופא/ת המשפחה) על מנת להקל על החיפוש ולקצר לוחות זמנים.  

סוג האוכלוסייה המתגוררת בבית האבות
"אדם הוא תבנית נוף מולדתו." אין כמוכם הילדים כדי להכיר את הוריהם. העדה אליה הם משתייכים, המנהגים שלהם, ההשכלה שלהם, מצב הסוציואקונומי, תחומי העניין ותחביבים. בתי אבות במרכז הם לא שטנץ. הגדירו לעצמכם פרמטרים להתייחסות ובדקו אותם בשיחתכם או בביקורכם בבית האבות הפוטנציאלי. 

קרבה פיזית לבית האבות
פעמים רבות חשוב מאוד לילדים לבחור בית אבות או דיור מוגן שיהיה קרוב לאזור מגוריהם ובצדק. מציאת בית אבות מתאים לא רק יוריד מעליך נטל נפשי ופיזי רב אלא יחסוך לך זמן יקר ויאפשר לך ולקרובים אחרים ביקורים תכופים וספונטאניים לעיתים קרובות יותר. אין כמו קשר חזק עם ההורים על מנת לעכב את ההתדרדרות.   

לא כל בית אבות נוצץ במרכז - שווה זהב 
חיפוש בית אבות אידיאלי להורה אהוב אינה משימה פשוטה. גם אם תתקלו בכזה, פעמים רבות, אתם עלולים לגלות שהמחיר יקר מידי, התפוסה מלאה, או שהמיקום לא נוח. אם תכינו רשימה מסודרת של הדברים עליהם אתם לא מוכנים להתפשר –היא תקל עליכם באופן משמעותי את החיפוש. 

מישהו לבחור אתו – ייעוץ לבחירת בית אבות ללא תשלום 
אם אתם זקוקים ליד מסייעת, לאוזן קשבת ולעזרה במיפוי בתי אבות במרכז וההתאמה הנדרשת מ-א' ועוד ת' - אנחנו בחברת אורים עוסקים, למעלה מ-25 שנעם!, פתרונות דיור לגיל השלישי. אצלנו תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי של עובדת סוציאלית שתלווה אתכם לכל אורך הדרך, תסייע לכם בהתמודדות הרגשית עם המעבר ובכל הקשיים האחרים- הבירוקרטיים, הכלכליים והפרוצדוראליים. אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר בהקדם.  

לייעוץ והכוונה על ידי עובדות סוציאליות השאירו פרטים