מאיפה הכסף? מחפש בית אבות להורך? דע את הזכויות המגיעות ליקירך

עבור משפחות וקשישים רבים עשוי בית אבות להיות פתרון עדיף בהרבה מהטיפול בבית.
עם השגחה רפואית צמודה וטיפולים תכופים, נגישות ותקשורת טובה, עשוי בית אבות מתאים לשפר את איכות חייו של ההורה הקשיש.

  
ההחלטה להעביר הורה לבית אבות היא החלטה שכרוכה בקושי פסיכולוגי אבל אילו הייתה רק כרוכה בכך –דיינו. לא פחות קשה היא ההוצאה הכלכלית הגבוהה. המחירים של בתי אבות איכותיים נעים סביב ה-18,000 ₪ בחודש. אם חשבת להרים ידיים ולוותר על הרעיון המאמר הזה הוא בשבילך. 

שלושה מקורות מימון עיקריים מספקת מדינת ישראל ואילו הם: 
סיוע במימון בית אבות מטעם משרד הבריאות
קשישים שהוגדרו על ידי הביטוח הלאומי כסיעודיים ולא הם ולא משפחתם יכולים לשלם עבור השהות בבית האבות, יכולים לפנות אל משרד הבריאות ולבקש "קוד".

קבלת קוד משרד הבריאות תאפשר להם לקבל סיוע במימון של בית האבות. הקוד כולל בין היתר את התשלומים עבור התרופות, הפיזיותרפיה, חומרי הספיגה והאשפוז.
קבלת קוד משרד הבריאות כרוכה בתהליך הכולל הגשת תצהירים על מצבה הכלכלי של המשפחה כולל מקורות ההכנסה שלהם ושל ילדיהם (קרבת דם), זאת בנוסף למסמכים הרפואיים שמעידים על המצב הסיעודי. 

כל המסמכים יבדקו על ידי ועדה שתקבע האם לסייע למשפחה ואם כן- מה יהיה גובה הסיוע הכספי. במידה והקשיש קיבל קוד משרד הבריאות הוא יוכל לעבור לאחד מבתי האבות שנמצא תחת פיקוח משרד הבריאות על בסיס מקום פנוי. הורה שמבוטח בביטוח סיעודי זכאי לקבל סיוע מחברת הביטוח- כל זאת בהתאם לפוליסה שרכש. 

סיוע במימון בית אבות מטעם משרד הרווחה
בניגוד לקשישים סיעודיים שמוכרים על ידי חוק הסיעוד, קשישים תשושים או עצמאיים לסיוע לא זכאים למימון בית אבות מטעם משרד הבריאות אבל הם כן יכולים לפנות בבקשת סיוע למשרד הרווחה.

היקף הסיוע תלוי ביכולת הכלכלית של בני המשפחה, ביכולתו הכלכלית של הקשיש ובמדיניות של משרד הרווחה והעבודה (המתפרסמת בכל שנה). קבלת הסיוע מותנית בהגשת מסמכים שונים ביניהם: אישורי הכנסה, תנועות בבנק, חסכונות, קצבאות של ביטוח לאומי ועוד.

מסמכים אלו יעברו בדיקה. בנוסף, משרד העבודה והרווחה יכול לממש, במקרים מסוימים, נכסים כדי לממן את השהות בבית האבות. מימון השהות יקבע  בהתאם להכנסות של הנכס. מעבר לזאת, משתתף הקשיש במימון בכיסוי ההוצאות בכ- 80% מהקצבה של הביטוח הלאומי.

סיוע במימון בית אבות מטעם הקרן לרווחת ניצולי שואה 
ניצולי שואה שזקוקים לבית אבות סיעודי ולא יכולים לעמוד בתשלום זכאים לקבל מימון נוסף מהקרן לרווחת ניצולי שואה. המימון כולל קצבה חודשית, מענקים כספיים וסיוע סיעודי שמקנה להם עוד שעות סיעוד.

מקורות מימון עבור דיור מוגן 
דיור מוגן מיועד לקשישים שיכולים לתפקד באופן עצמאי והחליטו לעזוב את ביתם בעיקר בשל סיבות חברתיות ומוגנות. לפי החוק, נחשב הדיור המוגן להמשך מגורים רגיל ולכן הם זכאים לקבל שירותים שונים על פיהם הם זכאים על פי חוק הסיעוד. שירותים הכוללים מטפל או מטפלת מטעם הביטוח הלאומי או העסקת עובדת/ת זרה. המדינה אינה משתתפת במימון דיור מוגן פרטי לקשישים. קשיש שזקוק לדיור מוגן ומצבו הכלכלי קשה, יהיה זכאי להתגורר בדיור מוגן ציבור במחיר מסובסד והנחה שתינתן בהתאם ליכולתו הכלכלית.

הכרת הזכויות שמגיעות ליקירך מהמדינה תאפשר לך לבחור בית אבות איכותי שעונה על הצרכים של הורך, לקבל סיוע כספי ולעמוד בתשלומים.

לייעוץ והכוונה על ידי עובדות סוציאליות השאירו פרטים